ÚMČ Praha Řeporyje,
Nad náměstím 84, Praha 5 Řeporyje

Řeporyje - Současnost

Řeporyje - Současnost

Řeporyje ve zkratce, Znak a prapor, Vymezení území Městské části Praha - Řeporyje, Technické údaje o městské části


Řeporyje ve zkratce

Na samém konci Prokopského údolí při západní hranici Prahy leží městys Řeporyje. Od roku 1974 je součástí Velké Prahy. Katastr zaujímá území Řeporyjí, Zadní Kopaniny a část stodůleckého a třebonického katastru. Rozlohou téměř 1 000 ha je jednou z větších částí Prahy, ve které dnes žije více než 4 000 trvale hlášených obyvatel.

V posledních letech se tu nebývale rychle staví, takže není daleko doba, kdy zcela splyne se sídlištní zástavbou Prahy 13.

První zmínky o obci pochází z počátku 12. století. Podle pověstí vznikla kolem cisteriánského kláštera, jehož mnišky se zabývaly dobýváním kořene léčivé rostliny - řepíku. Od řepo-ryjců tedy pochází název Řeporyje. Velmi významnou stavbou je zde kostel, jeden z nejstarších na území Čech. Původně románská stavba má dnes gotickou podobu.

Největšího rozmachu se Řeporyje dočkaly na konci 19. století po dokončení železniční trati Praha - Most a Praha - Beroun. Byly zde otevřeny vápencové lomy, postavena pec na pálení vápna a kruhové cihelny. Do obce se přestěhovali dělníci, čímž ztratila čistě zemědělský charakter. Po roce 1890 přišel do vsi i první lékař. Jako farář v Řeporyjích působil mezi léty 1909 - 1919 spisovatel J. Š. Baar, mezi lidmi velmi oblíbený pro svá krásná kázání.

V roce 1892 byla v obci vybudována první škola. Počet dětí vzrůstal a už kolem roku 1930 se začalo uvažovat o zřízení školy nové. Po 2. světové válce byla postavena alespoň provizorní dřevěná budova, která sloužila jako škola měšťanská, a teprve v roce 1953 byla otevřena škola nová. Dřevěnou budovu pak užívali ti úplně nejmenší, kteří se nové školy dočkali až v roce 1984. V letech 1985 – 1994 byl v obci zaveden vodovod, nyní se buduje kanalizace a plyn.

Po roce 1989 začalo v Řeporyjích pracovat na 60 větších či menších firem a obchodů. Jen zemědělců v obci ubývá. Z původních 48 už jich na polích pracuje jen několik. Někteří obyvatelé stále jezdí do práce do Prahy, kam spojení obstarávají autobusy, metro i tradiční železnice. Památku padlých v obou světových válkách v současnosti připomínají dva pomníčky. Místnímu sportovnímu vyžití slouží sokolovna, tenisové kurty a fotbalový stadion.

Blízkost Prokopského údolí dává možnost pěkných procházek. Lokalita je chráněná přírodní památka, lom Požáry a Mušlovka jsou významné po geologické stránce. Při příjemné procházce podél Dalejského potoka lze při troše štěstí najít i zkameněliny živočichů z dob dávno minulých.

Znak a prapor

Rozhodnutím č. 97 předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 22. Listopadu 2001 byl Městské části Praha – Řeporyje udělen znak a prapor.

Znak - popis

V modrém štítě stříbrný řepík se třemi zlatými květy a dvěma listy, nad ním kosmo vztyčený stříbrný meč se zlatým jílcem šikmo přeložený zlatým klíčem zuby dolů.

Prapor - popis:

Modrý list s kosmým bílým pruhem vycházejícím z první šestiny žerďového okraje do čtvrté šestiny vlajícího okraje přeložený šikmým žlutým pruhem vycházejícím ze čtvrté šestiny žerďového do první šestiny vlajícího okraje listu. V dolní polovině listu žlutý květ řepíku s bílými kališními lístky. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Vymezení území Městské části Praha - Řeporyje

Dle Obecně závazné vyhlášky hl.m. Prahy č. 55/2000 Sb., kterou se vydává Statut hlavního města Prahy, v platném znění:

PRAHA - ŘEPORYJE

Území městské části Praha - Řeporyje je tvořeno těmito katastrálními územími (celými nebo částí) Řeporyje, Stodůlky, Třebonice, Zadní Kopanina s těmito hranicemi:
Od severního okraje rozestavěné budoucí komunikace U Jinočan na křižovatce s Jeremiášovou směrem jihovýchodním po jižním okraji Jeremiášovy až ke k. h. Stodůlky - Řeporyje, dále po k. h. Stodůlky - Řeporyje k TKÚ Stodůlky - Řeporyje - Holyně, dále po k. h. Řeporyje - Holyně k TKÚ Řeporyje - Holyně - Slivenec, dále po k. h. Řeporyje - Slivenec k TKÚ Řeporyje - Slivenec - Zadní Kopanina, dále po k. h. Zadní Kopanina - Slivenec k TKÚ Zadní Kopanina - Slivenec - Radotín, dále po k. h. Radotín - Zadní Kopanina na hranici hl. m. Prahy, dále po hranici hl. m. Prahy k severnímu okraji rozestavěné budoucí komunikace U Jinočan, dále po severním okraji této komunikace až na křižovatku s Jeremiášovou.

Technické údaje o městské části

Kód ZÚJ

539635

Počet obyvatel k 31.12.2016

4384

Rozloha území k 1.1.2016

990 ha

Hustota zalidnění k 1.1.2016

443 osob na km2


Počet částí obce
(katastrálních území)

4

Nadmořská výška min.

255 m n. m.

Nadmořská výška max.

367 m n. m.

Nadmořská výška nádraží Řeporyje

312,4 m n.m.

Kalendář akcí

<<  Duben 2021  >>
 po  út  st  čt  pá  so  ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930